TUR ARAMA

Svaneti Mestia Turu

Gürcistan; güneşin ülkesi, Kolhedi Krallığının, İason’un, Medea’nın ve Altın Post hikayesinin geçtiği topraklar

 • Svaneti Mestia Turu
 • Svaneti Mestia Turu
 • Svaneti Mestia Turu

TUR KODU : svaneti1

Orta Doğa Flora Fotoğraf Hiking Kültür Tarih Trekking Yayla Yurtdışı

TURUN ÖZETİ

 • Trabzon Havalimanında karşılama (bölgeden gelecekler için Hopa’da buluşma),Sarp sınır kapısı-Batum ve Mestia’ya hareket.
 • Çaladi buzulu-Koruldi doğal seyir terası-Kasaba ve müze gezintisi.
 • Beçho vadisi,Mazeri Şelalesi-Uşba buzulu.
 • Uşguli Köyü gezisi.

On iki idari bölgeden oluşan Gürcistan Cumhuriyeti aynı zamanda içinde bir özerk yönetimi barındırmaktadır. Yolculuğumuzu yapacağımız Svaneti ise SAMEGRELO-ZEMO SVANETİ idari bölgesinde olup en büyük kenti Zugdidi’dir. Daha iç ve yüksek bölgedeki olan MESTİA kasabası  yolculuğumuzun kalbini oluşturmaktadır. Mestia etrafında beş bin metrelik dağları ve vadilerinde buzulları, Svan kule evleri ( Koşki ) ile görmek için uzun yolculuğa değer bir bölgedir. Zamanı değiştirici etkisinden uzak kalmış bu bölgeyi gezerken kendinizi zamanın dışında hissedeceksiniz.

FİYAT

TUR PROGRAMI

1.GÜN:

Sabah erken saatlerinde Trabzon  havalimanından hareketle üç  saatlik yolculuk sonunda Sarp Sınır kapısından geçerek Batum’a ulaşıyoruz. Ardından Batum’u dolaşmaya çıkıyoruz Avrupa Meydanı ve Altın Post (Medea) Heykeli, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi ve Batum’un simgesi haline gelmiş olan dünyaca ünlü Batum Botanik Parkı’nı ziyaret ediyoruz.  Botanik parkı bizlere bin bir çeşit bitki türüyle muhteşem bir seyir sunuyor. Park içinde yürüyerek dolaştıktan  sonra. Zugdidi  şehrine  doğru yola çıkıyoruz. Üç  saatlik bir yolculuk sonrası Samegrelo eyaletinin (Lazların anavatanı) başkenti olan Zugdidi’de bulunan Dadiani Sarayı’na ulaşıyoruz.  Burayı  ziyaret ettikten sonra  otelimize yerleşiyoruz.

2.GÜN:

Sabah kahvaltısı yaptıktan sonra Enguri nehri boyunca vadi yamaçlarından vadi boyu ilerleyerek Enguri barajına çıkıyoruz ve kumanyamızı güzel bir manzaraya karşı yiyoruz. Enguri nehrinde bulunan baraj Avrupa’nın en yüksek 2. , dünyanın ise 6. Barajı olma özelliğindedir ve 271m gövde yüksekliği bulunmaktadır.  Zugdidi ovasının Kafkas dağlarına doğru uzanan yaklaşık 3.5 saatlik muhteşem doğa ve manzaraları eşliğinde kısa fotoğraf molaları ile Mazeri kasabasında bulunan Becho köyüne varıyoruz.  Ushba dağının eteğine kurulu köydeki pansiyonumuza yerleştikten sonra köyü keşfe çıkıyoruz . Akşam yemeği  pansiyonumuzda.

3.GÜN:

Sabah kahvaltısını yaptıktan sonra yürüyüş için hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. Kısa bir araç yolculuğu sonrası Dolora nehrinin üzerinde bulunan köprüde  araçtan inerek  yürüyüşe başlıyoruz. Yürüyeceğimiz patika  Dolora  nehrinin sağ yakasındaki bir kızak ve orman karakolu rotası.  Mazeri Dağı  Avrupa’nın en teknik dağlarından olan  Ushba Dağı’nın güney yamacı ve zirvesi eşliğinde yürüyoruz. Kafkas Dağları’ndaki 4700 mt Ushba dağı bir çok dağcının hayallerini süslemektedir. Kafkasların İkiz Cadısı, Kötü hava Cadısı gibi yakıştırmaları da var. İki saate yakın bir yürüyüşle Gürcü askerlerinin sınır karakolu ve tırmanış esnasında olabilecek kaza, kaybolma gibi olaylar  için ilk yardım görevi üstlendikleri kamp tipi karakollarına ulaşıyoruz. Kısa bir dinlenmenin  ardından yaklaşık 50 dk hafif tırmanış sonrası şelale kaynağına ve  Becho vadisini ve Mazeri Platosunu panoramik olarak seyredebileceğimiz noktaya varıyoruz. Muhteşem bir manzaranın karşısında kumanyamızı yedikten sonra dönüşe geçiyoruz. Aracımıza ulaştıktan sonra  eşyalarımızı almak için pansiyonumuza  uğruyoruz ve Mestia’ya geçiyoruz konaklayacağımız pansiyona  yerleşiyoruz.

   4.GÜN:

Bugün macera dolu bir güne başlıyoruz . Erken saatlerde kahvaltımızı yaptıktan sonra aracımızla 40 km kadar köy yolunda Avrupa’nın en eski ve en yüksek sürekli yaşam alanı olan Ushguli köyüne bölgeye özel arazi aracına binerek hareket edeceğiz. 2,5 saat sürecek olan yolculuktan sonra  Ushguli’ye varıyoruz . Çok kısa bir moladan sonra  Shara dağı eteğinde bulunan Shkhara buzuluna doğru devam ediyoruz ve nehri geçtikten sonra aracımızdan  inerek nehir kenarında muhteşem bir doğanın içerisinde bir yürüyüşle buzul eteğine varıyoruz.  Ushguli de öğle yemeğimizi yiyoruz. İsteyenler belli bir ücret karşılığında at ile dolaşabilir. Hava açık olduğu zamanlarda 5201m yüksekliğine sahip Shkhara tüm görkemiyle bizlere eşlik edecek.  Sonrasında Svan kuleleri, Svan evi müzesini geziyoruz ve ardından dönüş için yeniden araçlarımıza biniyoruz dönüş yoluna geçiyoruz.

5.GÜN:

Bugün de bol macera dolu bir gün olacak.  Sabah  pansiyonumuzda kahvaltımızı yaptıktan sonra Chakzagari  yaylasına aracımızla  çıkacağız. Burada 2740 mt yükseltide yer alan Koruldi gölüne doğru yürüyüşe başlarken  4400m’den 5100m’ye kadar yüksekliği olan dağların heybeti ile başımız dönecek ve fantastik bir manzarayı fotoğrafladıktan yola devam edeceğiz. Ardından gölden geriye manzara tepesi olarak kullanılan Mestia kasabasını  kuş bakışı göreceğimiz  ve aynı zamanda bölgedeki yüksek dağların sıralanışını göreceğimiz noktaya geliyoruz. Fotoğraf ve kısa bir dinlenme molasından sonra  kasabaya dönerek öğlen yemeğimizi yiyoruz ve  kasabayı gezmeye başlıyoruz . Eski tarihi taş sokaklarda yürüyerek bölge yaşamı hakkında bilgi alıyoruz . Bölgenin kendisine has kulelerinden birine çıkarak kasabayı kuş bakışı seyrediyoruz. Sokak gezisi sonrası dileyenler otele dönebilir dileyenler ise müze ve hediyelik eşya dükkânlarında dolaşabilirler.

6.GÜN:

Kahvaltı yaptıktan sonra aracımızla 7 km gidiyoruz ve sonrasında Chalaadi Buzulundan gelen serin suların kenarında orman içinde patika yoldan buzula doğru yürüyüşe başlıyoruz. 4 km uzunluğundaki hafif tırmanışları olan bu yürüyüşün 3. km’den sonrası ormandan ve ağaç sınırından çıkıyoruz. Yaklaşık 1,5 saatlik yürüyüşten sonra Kafkas Dağları’nın K2’si olarak bilinen Ushba Dağı’nın 1600 mt başlayan en büyük buzullarından Chalaadi Buzuluna ulaşıyoruz. Buzul kenarında 30 dk  mola verdikten sonra dönüşe geçiyoruz. Aracımız bizleri patika başında alıyor  ve  öğlen yemeğimizi restoranda yiyoruz. Ardından teleferik ve manzara keyfi için Hartsvaliye çıkıyoruz. Kafkasların bütün zirvelerini görebileceğimiz bir yerde olan teleferik ile yukarıda bulunan cafeye çıkıp çevremizde olan 3750’mt den başlayıp 5201m ye kadar çıkan zirveleriyle Kafkas dağlarını muhteşem manzarasında seyre dalıyoruz.  Dönüşe geçiyoruz  dileyenler ile orman içinden Mestia ya ineceğiz dileyenler araç ile inebilir.  Bu fantastik  şehirde son akşamın tadını çıkaracağız.

7.GÜN:

Sabah erken saatlerde ayrılıp Zugdidi'ye doğru yola çıkıyoruz. Zugdidi şehrinde kısa bir mola verdikten sonra Nokalakevi antik şehrini ve Gavhedili kanyonunu geziyoruz. Kanyon gezimizden sonra Gürcistan'ın eski başkenti olan Rioni nehri kenarında Kolha ovasına  hakim bir tepede kurulu olan Kutaisi'ye geçiyoruz. Galati Manastırını ve Bagradi Katedralini de ziyaret edip kentte gezintiler yapıyor ve günü bitiriyoruz.

8.GÜN:

Sabah son kahvaltımızı yaptıktan sonra Kaf dağında tanrılar tarafından zincire vurulmuş Prometehus'a atfedilen mağarayı geziyoruz. Gezimizi bitirdikten sonra  Batum'a doğru yola çıkıyoruz. Batum’a ulaştıktan sonra Sarp sınır kapısından çıkış yaptıktan sonra bir dahaki maceramızda görüşmek üzere Trabzon'a doğru hareket ediyoruz.

FİYATA DAHİL OLANLAR

 • Ulaşım ve ara transferler
 • Pansiyon konaklama
 • Rehberlik hizmeti
 • Tursab zorunlu sigortası.
 • Müze ve ören yeri girişleri
 • KDV

FİYATA HARİÇ OLANLAR

 • Öğle yemekleri
 • Otellerdeki ve yemeklerdeki tüm ekstralar
 • Dahillerde Hizmetlerde belirtilmeyen tüm hizmetler
 • Kişisel Harcamalar

TUR ULAŞIM BİLGİSİ

Trabzon Havalimanı’nda siz değerli misafirlerimizi karşılıyoruz.Bölgeden gelecekler için Hopa'da buluşma.

TUR HAKKINDA TAVSİYELER

Yanımıza almamız gerekenler
• Orta hacimli bir sırt çantası, yağmurluk, şapka, tozluk, güneş gözlüğü, güneş kremi, yedek tişörtler, polar ceket ya da kazak. Yürüyüş botu, sandalet, kuruyemiş .
*Gürcistan hükümeti 10 yılı aşmış, soğuk damgası belli olmayan, eski, deforme olmuş, kenarları bozulmuş olan kimlik ile giriş yapmayı kabul etmemektedir.
*Nüfus cüzdanı ile Gürcistan’a seyahat edecek 18 yaşından küçük vatandaşlarımız, Gümrük Bakanlığı mevzuatı uyarınca anne ve babalarının nezaretinde veya anne ve babaların birlikte nezaretinde veya yanlarında bulunmayan anne ve babasının yazılı resmi (noterden alınacak) muvafakatini ibraz etmek sureti ile Türkiye’den çıkış işlemi yapabilecektir.
6 yaş üzeri çocukların kimliğinde fotoğraf olması gereklidir.
Yurt dışından Türkiye’ye pasaportla giriş yapmış olan yabancı misafirlerin Gürcistan’a gidip Türkiye’ye dönebilmesi için Türkiye’ye çoklu vize girişi almış olmaları gerekir. Ayrıca Gürcistan’ın pasaport ya da kimliklerin ait olduğu ülkelere olan vize protokolüne göre vizeli – vizesiz geçiş sağlanacaktır.
yurt dışı çıkışı izni almalılar. Memur emeklisi olanlar da ilgili mevzuatın belgelerini yanlarında bulundurmalılar.

Üyelerimize özel hizmetlerimizden faydalanabilmek için üye olun.

acenta