TUR ARAMA

KARADENİZ TURU

Karadeniz Turu

  • KARADENİZ TURU
  • KARADENİZ TURU
  • KARADENİZ TURU

TUR KODU : 011

Kolay Doğa Flora Fotoğraf Kültür Yurtdışı Yürüyüş

TURUN ÖZETİ

Karadeniz Turumuz'da Neler ve Nereler mi Var ?

BORÇKA KARAGÖL, MACAHEL, MARAL ŞELALESİ, UZUNGÖL, AYDER, BATUM

FİYAT

TUR PROGRAMI

1.GÜN / TRABZON - RİZE

           Sizleri sabah saatlerinde Rize'de rehberimiz ile karşılıyor, gezimize Ayasofya Kilisesi ile başlıyoruz. Ayasofya Kilisesi’nin freskleri hakkında bilgilerimizi dinledikten sonra Trabzon Kalesi'ni geziyoruz. Kale içerisindeki tarihi eserleri gördükten sonra, Zağnos Vadisinde yürüyüşümüzü tamamlıyoruz. TOKİ binalarının arasından Soğuksu Mevkii'nde bulunan Atatürk Köşkü'ne ulaşıyoruz. Köşk gezimizi tamamlıyor, ülkemizin önemli tarihi değerlerinden bir tanesi olan, 1975 yıllık bir geçmişe sahip Sümela Manastırı’na doğru yola koyuluyoruz. 1850 m. yükseklikteki Manastırda Ayazma, mutfak, nöbetçi odaları, çay haneleri, freskleri görerek bu muhteşem yapıyı Ayababala Kayalıklarından fotoğraf çekimi ile sonlandırıyor, Uzungöl’e, otelimize hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama UZUNGÖL MERİÇ OTEL, GOBLEÇ OTEL… Vb  

2.GÜN / UZUNGÖL -  AYDER YAYLASI

           Kahvaltı sonrasında Lustra ve Gıraster Yaylası’na doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Lustra Yaylası’na ulaşıyor, yürüyüş sonrasında kuşbakışı göreceğimiz Gıraster Mezrasına çıkıyoruz. Dönüşe geçiyoruz. Türkiye’nin en çok yağış alan ATİNA üzerinden Ardeşen'e ulaşıyoruz. Dere kenarında bulunan kültür evinde atmaca heykelini izliyor, bir gelenek olan Bez Atölyesine uğruyor, Rize Bezinin yapılışı hakkında bilgiler alıyoruz.  Çamlıhemşin’de yöreye özgü pastaların, kurabiyelerin, Ertürk Pasta Evinde az da olsa tatlarına baktıktan sonra 1185 mt de Ayder Yaylası’na ulaşıyoruz. Aşıklar Ağacı, Ambarlı Şelalesi, Şenlik Düzü Mevkii’ndeki otelimize yerleşiyoruz. Gezimizin ardından akşam yemeği ve konaklama otelimizde. AYDER ZAFRAN OTEL… Vb

3.GÜN / ÇAT VADİSİ ve BATUM

           Kahvaltının ardından Çat Vadisine yöneliyoruz. Zil Cafe'ye uğradıktan sonra en eski köprülerden olan Şenyuva Köprüsünü geziyoruz. Fotoğraf molasının ardından Sevdaluk dizisinin nehir kenarındaki evine iniyoruz. Set ekibi ile tanışıyoruz. Ünlüleri görmek kadar keyif verici bir duygu içine giriyoruz. Anabasis kitabında denizden 700 metre, vadi tabanından 100 metre yüksekte, sarp bir kayanın üzerine inşa edilen Gözetleme Kalesini gezmeye koyuluyoruz. Kaçkar Dağlarının izlenmesini ve turumuzu tamamlıyor, Arhavi üzerinden çıkış işlemlerinin ardından Andrew Heykelini görüyor, tarihi M.S dönemlere dayanan Osmanlı Devleti tarafından 83 harbinde kullanılan Asparozis Kalesi'ni fotoğraflıyor, Batum Şehir turumuza başlıyoruz. Öğle yemeğimizi alıyor, sonrasında Meryem Kilisesi, Poseidon ve Opera Binası, Piazza Meydanı ve Osmanlı Binası, Avrupa Altın Post Heykeli ve Batum Sahilini gezdikten sonra serbest zamanın ardından Hopa’da bulunan otelimize hareket ediyoruz. Konaklama HOTEL CİHAN.

4. GÜN / MACAHEL (Türkiye'nin tek biyosfer rezerv alanı)

              Kahvaltının ardından Cankurtaran, Çoruh Nehrini takiben, 12 yy başlarında çığ sonucu Atanoğlu Deresi’nin önünün kapanması ile oluşmuş 1650 metre yüksekliğindeki Başbakanlık Koruma alanı Karagöl'e ulaşıyoruz.  Çam ağaçları arasında yürüyüşümüzü tamamlıyor, fotoğraf molasının ardından bitki örtüsü ve doğal hayatı ile Macahel’e hareket ediyoruz. Karagöl ile Camiliyi izliyor, Türkiye ve Gürcistan'ın Acaristan Özerk Cumhuriyeti'ne yayılan toplam on iki köyden oluşan tarihsel köylerinden olan Camilide pansiyonumuza yerleşiyoruz. Konaklama MACAHEL PANSİYON

5. GÜN / Muhteşem manzarası ile MARAL ŞELALESİ - Trabzon

              Pansiyonumuzda bizim için hazırlanmış olan kahvaltımızı alıyor, Maral Şelalesi'ne doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Her bir kestane, gürgen, kayın ağaçları arasındaki yürüyüşümüzü Maral Şelalesi’nin güzel manzarası ile sonlandırıyoruz. Maral Şelalesini fotoğrafladıktan sonra Camili merkezdeki 1955 yılında tamamı ahşaptan yapılmış, iç süslemesi ahşap olan ahşap camiyi geziyor, Borçka’da öğle yemeğimizi aldıktan sonra sizleri Trabzon Havalimanı’na transfer ediyoruz.  

FİYATA DAHİL OLANLAR

♦ Lüks Aracımız İle Ulaşım İmkanı
♦ 4 Gece Yayla ve Şehir Otellerinde Konaklama
♦ 4 Sabah Kahvaltısı / Otelde
♦ 5 Akşam Yemeği
♦ Profesyonel Rehberlik Hizmeti
♦ Maral Şelalesi Transfer Ücreti
♦ Acentamızın Hediyesi
♦ Araç içi sıcak ve soğuk içecekler
♦ Milli Park Giriş Ücretleri
♦ 1618 No'lu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası
♦ Çevre ve Ören Yeri Gezileri
♦ Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri ( Türkiye ve Gürcistan'da )
♦ Yurtdışı Çıkış Harcı

FİYATA HARİÇ OLANLAR

 Rize'ye Ulaşım Ücretleri ( Otobüs... vb )
♦ Yöresel Tatlar Şeklinde Alınacak Öğle Yemekleri
 Yemeklerde Alınacak İçecekler

TUR ULAŞIM BİLGİSİ

♦ Lüks Aracımız İle Ulaşım

TUR HAKKINDA TAVSİYELER

♦ Komşu ülke Gürcistan’a vize gerekmemektedir. Gürcistan'a T.C Cüzdanı ve Pasaport ile giriş yapılabilir.

♦ Ehliyet ile giriş YAPILAMAMAKTADIR.

 Nüfüs cüzdanlarında bebek ve çocuklarda dahil fotoğraf olmadan geçiş YAPILAMAMAKTADIR. 

♦ 17 yaşından küçük çocuklar anne ve babadan biri yanında bulunmazsa noterden muvaffakatname ile gümrük geçişi yapabilirler. 17 yaşından küçük çocuklar anne ve baba yanında kimlikle gümrük geçişi yapabilirler. 

♦ Gümrük geçişi için pasaport gerekli değildir. Hiçbir kimlik nüfus cüzdanı yerine geçmez. Nüfus cüzdanınız mutlaka yanınızda olmalıdır.

♦ Gürcistan para birimi GEN ’dir. Alışverişlerde Türk Lirası ve yabancı para kabul edilmemektedir.Gümrük geçişinde döviz büfesinde Türk Lirası veya yabancı para (dolar,euro..vb) GEN'e dönüştürülecektir. Harcanmayan GEN ler de döviz büfesinde tekrar Türk Lirası’na dönüştürülebilir.

♦ Gümrük çıkışında gümrüksüz alışveriş (Freeshop) imkanını Gürcistan Freeshop’unda yapılabilir. Türk tarafında 92 saatten kısa konaklamalarda alışveriş izni yoktur.

♦ Gürcistan saati; Türkiye’de kış saati uygulaması yapıldığında 2, yaz saati uygulaması yapıldığında Türkiye'den 1 saat ileridir.

Üyelerimize özel hizmetlerimizden faydalanabilmek için üye olun.

acenta