TUR ARAMA

KAÇKAR YAYLALARI

Kaçkar Yaylaları

  • KAÇKAR YAYLALARI
  • KAÇKAR YAYLALARI

TUR KODU : kackar11

Kolay Doğa Flora Fotoğraf Kültür Tarih Trekking Yayla Yürüyüş

TURUN ÖZETİ

Altı günde Kaçkarların 13 yaylası

FİYAT

TUR PROGRAMI

  • Gün: Saat 11:00’de Doğa Keşfi büromuzda buluşuyoruz. Yağmurun suya karıştığı yerde yağmur diyarı, bulutların ülkesi Rize’de, çayın kralı Çaykur Botanik Çay Bahçesi’nde sizlere ikram edeceğimiz organik Hemşin çaylarımızı içtikten sonra 12:00’de araçlarla Çamlıhemşin’e hareket ediyoruz. Çamlı Hemşin ilçemiz de adeta doğayla bütünleşmiş Pansiyonumuza yerleştikten sonra  Konaklar Mevkiinde onlarca tarihi, dev konakların bulunduğu bölgeye, asma taş köprülerden geçerek  kısa bir çevre yürüyüşü yapıyor ve akşam yemeği için pansiyonumuza dönüyoruz.

 

  1. Gün: Kahvaltımızı yaptıktan sonra araçlarla Zil Kale, Palovit Şelalesi ziyareti, ardından Padara ve Gito yaylasına ulaşıyoruz. Gito yaylası anlatılamaz, gelip görmek gerek. Vadiler şarkı söylerken, sis denizinin arasından deve hörgücü gibi görünen tepeleri rüzgarla dans eder. Burada çadırlarımızı kuruyoruz. Öğle yemeği kumanya. Öğle yemeğinden sonra Balıklı Göl’e doğa yürüyüşü yapıyoruz. Akşam yemeği rehberlerimiz tarafından hazırlanacaktır.

 

  1. Gün : Kahvaltımızı yaptıktan sonra araçlarla (kısmen yürüyerek) Çat, Çiçekli, Sıra Köy, Baş Köy, Orta Köy, Verçenik Yayla’ya geliyoruz. Burada kampımızı kuruyoruz. Öğle yemeği kumanya. Yemekten sonra doğa gezimiz başlıyor. Az eğimli patikada, fırtına deresinin başı olan akarsu boyunca, irili ufaklı kayalıkların arasından, çizgi çizgi suların aktığı yol boyunca zaman zaman üşüyeceğiz. Güneşin sarı sıcağından zaman zaman bulutların gölgesine sığınacağız. Yanık çoban türkülerine, koyun keçi sürüsünün çıngırakları eşlik edecek. Yol boyunca uzak diyarların köy çocuklarıyla sohbetler edeceğiz. Flora ve faunasıyla, endemik türlerin Avrupa’nın bile ilerisinde olan bölgemiz aynı zamanda göller diyarı olarak da bilinmektedir. Çıkış olarak 2-2.5 saatlik bir yürüyüşle Kapılı ve Adalı göllere ulaşıyoruz. Bu yöredeki göllerin tamamı buzul çağından kalan göllerdir. Adalı göl kınalı kekliklerin ve yabani keçilerin su içtiği, atmacaların semalarında dolaştığı  gölde, kırmızı pullu alabalıklar, metrelerce yükseğe fırlayarak görsel bir ziyafeti siz değerli konuklarımıza sunabilirler,,, şaşırmayın . Batıdan doğuya doğru göl etrafında  ters yoncaların ve çeşitli çiçeklerin arasından bir saatlik  yürüyüşle başladığımız noktaya ulaşıyoruz. Burada çay ziyafeti olmazsa olmazlarımızdandır. Kampa dönme zamanı, 1.5 saatlik yürüyüşle çadırlarımıza ulaşıyoruz.   Kısa bir ihtiyaç molasından sonra yöresel akşam yemeği sonrası Verçenik yayla kafeteryasında çaylarımızı, ney dinletisi eşliğinde yudumlayacağız veeee uyku zamanı.

 

  1. Gün: Araçlarla Çat, Elevit, Trevit, Palovit, Samistal Yaylalarına ulaşıyoruz. Samistal yayla tarihin izlerini, yayla evlerinin taş duvarlarına nakşeden büyük ustaların sanatını fark edeceğimiz yem yeşil,  insanıyla cıvıl cıvıl bir yayladır. Kampımızı burada kuruyoruz. Herzaman olduğu gibi burada da zamana uyumlu olarak öğlen yemeği kumanya olacaktır  ve Samistal yöresinde Memiş Efendi diye bilinen 3100 rakımlı tepeye doğa yürüyüşüne çıkıyoruz. Bu yürüyüş 3-4 saat sürmektedir. Zorluk derecesi orta derecede olup, az eğimli patikadır. Kamp’a dönüş, akşam yemeği. Dağ ve yayla imkânlarını göz önünde bulundurarak, yöresel yiyeceklerden ne bulursak,,,
  • 5.Gün Kahvaltı sonrası araçlarla güzergâh üzerinde 45 dk düz yürüyüşle ulaşacağımız Tar Şelâlesi; Karadenizde yükseklik olarak iddialı olan ve gelin duvağını andıran bir manevrayla düşmektedir. Araçla yolculuğumuz devam ediyor. Dünyaca ünlü, dillere destan yaylalar arasında yapılan yarışmada birinci olan, şampiyon yayla AYDER. Araçlardan iniyoruz, fotoğraf makinelerimizle güzel kareler alarak Galler düzüne doğru 30 dk’lık bir ziyaret yürüyüşü yapıyoruz. Bu yörede bodur ağaç yoktur, asırlık ıhlamur ve çam ağaçları gökyüzüne ulaşmak için adeta birbirleriyle yarışırlar. Önümüzde; Aşağı Kavrun Yaylası ve bir sonraki durağımız, varmak istediğimiz, Kaçkarların kalbinin attığı, buzul sularıyla serinlemiş, oldukça hareketli bir yayla olan, pansiyon ve kafeteryalarıyla meşhur, Yukarı Kavrun Yaylası, sisler arasından çıkıp gelen tulum sesi karşılar bizi. Burada tanıdık ya da tanımadık dost, sıcak ellerin size uzandığını görürsünüz. Tulum çalınıyor, horon vuruluyorsa hiç acemilik çekmeyin, tereddüt etmeden dalın horona. Burada çadırlarımızı kılıfına koyup pansiyona yerleşiyoruz. Akşam yemeği; yöreye ait yöresel yemek ya da isteğe göre 2500 rakımda, buz gibi soğuk suyunda yetişen alabalık olacaktır.
  • 6.Gün: Sabah yöresel köy kahvaltısı ve ardından dördüncü büyük, buzul çağından kalan kavrun buzul gölleri gezisi, 2,5 saatlik dik bir yürüyüşle, patikada yapılacaktır. Öğle yemeği kumanya olacaktır. Akşam yemeği muhteşem. Odun ateşinde güveçte köfte, mısır ekmeğ, yöresel çorba ve muhlama.
  • 7.Gün: Köy kahvaltısı’nın (tereyağı, peynir, bal, muhlama) ardından ayrılık ayrılık ayrılık vakti. Bir kahvenin telvesi gibi burnumuzun direğini okşayan kokusuyla bırakıyoruz Kavrun Yaylasını. Araçlarla Rize’ye hareket. Bir dahaki turda buluşmak üzere ,,,,,ayrılıyoruz.

FİYATA DAHİL OLANLAR

♦ Lüks Aracımız İle Ulaşım İmkanı
♦ 4 Gece Yayla ve Şehir Otellerinde Konaklama
♦ 4 Sabah Kahvaltısı / Otelde
♦ 5 Akşam Yemeği
♦ Profesyonel Rehberlik Hizmeti
♦ Maral Şelalesi Transfer Ücreti
♦ Acentamızın Hediyesi
♦ Araç içi sıcak ve soğuk içecekler
♦ Milli Park Giriş Ücretleri
♦ 1618 No'lu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası
♦ Çevre ve Ören Yeri Gezileri
♦ Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri ( Türkiye ve Gürcistan'da )
♦ Yurtdışı Çıkış Harcı

FİYATA HARİÇ OLANLAR

 Rize'ye Ulaşım Ücretleri ( Otobüs... vb )
♦ Yöresel Tatlar Şeklinde Alınacak Öğle Yemekleri
 Yemeklerde Alınacak İçecekler

TUR ULAŞIM BİLGİSİ

♦ Lüks Aracımız İle Ulaşım

TUR HAKKINDA TAVSİYELER

Bilindiği gibi Karadeniz bölgesel olarak genellikle yağmurlu olup, geceleri oldukça serindir. Yanınızda yağmurluk getirmeniz şiddetle önerilir. Ayağınızda su geçirmez, bileği kavrayan bir ayakkabı olması önemlidir. Yürüyüşler esnasında malzemelerinizi ve yedek kıyafetlerinizi taşıyabileceğiniz küçük bir sırt çantası bulundurmanız, yürüyüşünüzü daha da konforlu hale getirecektir. Pansiyonlarımız  hijyenik yönden gayet temiz olup, dağ ortamında olduğundan lüks bir ortam ve hizmet beklenmemelidir. Odalar 2’şer kişiliktir. Yemekler yöreye ait olup, fikstir. çay limitsiz, su tamamen doğaldır. Öğlen yemekleri kumanya olarak tarafımızdan karşılanacaktır.

Üyelerimize özel hizmetlerimizden faydalanabilmek için üye olun.

acenta