TUR ARAMA

Borçka Karagöl

karagol-815x459

Borçka Karagöl Doğayı Koruma ve Tanıtma Derneği Başkanı Necip Kara, yaptığı açıklamada, Karagöl`ün Doğu Karadeniz`in doğa harikalarından biri olduğunu, bu yüzden özellikle doğa turizmine yönelik turlar düzenleyen şirketlerin müşterilerini ağırladıklarını, bölgeyi heryıl yaklaşık 10 bin kişinin ziyaret ettiğini belirtti.

Karagöl`ün de içinde bulunduğu 368 hektarlık alanın Çevre ve Orman Bakanlığı`nca 2002 yılında `Tabiat Parkı` haline getirilmesiylebölgenin doğa turizmi açısından cazip hale geldiğini anlatan Kara,özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir`den turlarla gelen doğa tutkunlarıile çeşitli üniversitelerden gelen bilim adamlarının Karagöl`ügördüklerinde hayranlıklarını saklayamadıklarını söyledi.

Kara, 25 metre derinliğinde ve 50 dönüm alana sahip gölde, heyelansonucu oluşması nedeniyle suyun altında hala canlı ağaçlar bulunduğunu kaydetti. Avlanmanın yasak olması nedeniyle bol miktarda yöreye özgü kırmızı pullu alabalık bulunan gölün, göç yolunda yer aldığı için eylülayında çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yaptığına dikkati çekti. Kara,10 yıldan beri ağaç kesiminin yasak olduğu bölgede yeşilin her tonuyla karşılaşmanın mümkün olduğunu ifade etti.

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

acenta