TUR ARAMA

Bayramda Doğu Karadeniz Yaylaları

KURBAN BAYRAMINDA DOĞU KARADENİZ YAYLALARI

  • Bayramda Doğu Karadeniz Yaylaları
  • Bayramda Doğu Karadeniz Yaylaları
  • Bayramda Doğu Karadeniz Yaylaları
  • Bayramda Doğu Karadeniz Yaylaları
  • Bayramda Doğu Karadeniz Yaylaları
  • Bayramda Doğu Karadeniz Yaylaları
  • Bayramda Doğu Karadeniz Yaylaları
  • Bayramda Doğu Karadeniz Yaylaları
  • Bayramda Doğu Karadeniz Yaylaları

TUR KODU : karadeniz011

Başlangıç : 12.08.2019

Bitiş : 16.08.2019

Kolay Doğa Flora Fotoğraf Hiking Keşif Kültür Trekking Yayla Yürüyüş

TURUN ÖZETİ

Ağustos ayının yakıcı sıcaklarında Doğu Karadeniz yaylalarında serinlemek, meşhur Rize ve Artvin yaylalarında, şelalelerinde gezmek, bol bol fotoğraf çekmek, Karadeniz'in kıvrak zekalı, çalışkan, esprili insanlarıyla tanışmak, onların yemek ve eğlence kültürlerini tatmak, tanımak ister misiniz? O zaman  Ağustos tarihlerinde düzenleyeceğimiz bayram turumuzun ayrıntılarını okuyun ve bizimle iletişime geçin.

TUR PROGRAMI

BAYRAM TURU

1.Gün. Trabzon Hava Limanında siz değerli misafirlerimizi karşılıyoruz. Kara yoluyla ulaşım sağlayan konuklarımız ile Rize merkezde buluşma sağladıktan sonra  Rize’ye özgü tatları deneyimleyeceğimiz öğle yemeği molası veriyoruz. Yemek sonrası  yola çıkıyoruz. Artık yağmurun çaya dönüştüğü yerdesiniz. Karadeniz sahili boyunca ilerleyen aracımız sahilden ayrılacak , Fırtına Deresi boyunca ilerleyecek ve  Çamlıhemşin’e ulaşacağız. Çamlıhemşin’de kısa bir çevre gezisi yaptıktan sonra  Elevit Deresi ile Fırtına Deresinin birleşim noktasında yer alan Çat Vadisine doğru yola koyuluyoruz. Çat Vadisindeki otelimize yerleştikten sonra vadiyi geziyoruz. Akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz.

2 Gün. Sabah güzel bir kahvaltıdan sonra yola çıkıyoruz. İlk durağımız Türkiye’nin en yüksek şelalesi ünvanını taşıyan yaklaşık 250 mt olan Tar Şelalesi (Bulut şelalesi). Şelaleye yemyeşil bir orman içindeki patikalardan yaklaşık otuz dakika sürecek bir yürüyüşle ulaşıyoruz. Çevredeki bitki örtüsü sizleri büyüleyecek. Tar Şelalesini gördükten sonra aynı yoldan dönerek araçlarımıza biniyor ve tarihi Zilkale’ye ulaşıyoruz. Tarihte, Bayburt’a ulaşan önemli bir Ortaçağ kervan yolu üzerinde güvenliği sağlama özelliğiyle yüzyıllardır ayakta kalmayı başaran Zilkale yakın tarihte restorasyon geçirmiş, vadiye hakim, güzel manzaralı bir konuma sahip ve ilçedeki kaçırılmaması gereken ziyaret noktalarındandır. Zilkale’den ayrıldıktan sonra görenleri kendisine hayran bırakan  muhteşem Palovit Şelalesine gidiyoruz. Dünyaca  ünlü şimşir ormanının bulunduğu Çat Vadisi ve Fırtına Deresi  boyunca gün boyu unutamayacağınız bir geziden sonra geldiğimiz yoldan geri dönerek dizi çekimlerinin yapıldığı meşhur Çamlıhemşin-Çinçiva köyünü ve tarihi kemer köprüyü gezecek ve Çat Vadisindeki otelimize döneceğiz.

3.Gün. Sabah erken saatlerde yapacağımız kahvaltının ardından yolumuzu  2700 metrede bulunan Avusor yaylasına çeviriyoruz. Yaylaya ulaştıktan sonra kısa bir çevre gezisi ve molanın ardından Avusor Gölüne doğru yola çıkıyoruz. 2750 metrelerde bulunan Avusor Gölüne patikalardan yapacağımız yaklaşık bir saat süren keyifli bir yürüyüşle ulaşacağız. Göreceğiniz buzul gölü  Avusor ve 3561 rakıma sahip Kemerli Kaçkar Dağlarının  ihtişamlı manzarası sizleri büyüleyecek. İsteyenler gölün buz gibi soğuk sularında serinleyebilir. Sırada Rize’nin en güzel yaylalarından olan Pokut yaylası var. Pokut ve Sal yaylası birbirine oldukça yakın.  Yaylalara ulaştıktan sonra muhteşem bir doğanın içerisinde bol bol fotoğraf çekiyoruz. Sonrasında Mollaveyis köyüne gidiyoruz. Köyü gezdikten sonra otelimize doğru dönüşe geçiyoruz ve günü tamamlıyoruz.

4.Gün. Sabah kahvaltıdan sonra Çat Vadisinden ayrılıyoruz ve Artvin’e, göğe komşu topraklara doğru yola çıkıyoruz. İlk durağımız Arhavi’de bulunan tarihi Çifteköprüler. Tam daire olacak şekilde birbirini tamamlayan ve zengin bitki çeşitliliğiyle ünlü Kamilet Vadisi'nden akan derenin üzerine kesme taş kullanılarak yapılan köprüler, yöredeki taş işçiliğinin önemli örneklerinden sayılıyor.  Çifteköprüler’den sonra Artvin’in ilk ve tek müzesini ziyaret edeceğiz. Dikyamaç Köyü Yaşam Tarzı Müzesi. Artvin’in ilk müzesi olarak bölge halkı tarafından da  büyük ilgi gören müze Dikyamaç Köyünde (Kamparna) bulunuyor.  Müzede geçmişten günümüze kadar kültürel yaşamın bütün unsurları barındırılıyor. Etnografik ürünlerin yanında geleneksel yaşamda yer alan bazı canlandırma ünitelerine de yer verilen müzede Dikyamaç Köyünde yaşamış ailelerin soyağaçlarını gösteren çizelge de oldukça dikkat çekiyor. Müze ziyaretimizden sonra  Mençuna Şelalesine gideceğiz. Yaklaşık yarım saat süren bir yürüyüşle muhteşem Mençuna Şelalesine ulaşacağız. Gördüğünüz manzara yorgunluğunuzu unutturacak. Fotoğraf ve çevre gezisinden sonra istikametimiz Borçka. Borçka’ya gelip de Borçka’nın meşhur pidesini yemeden ayrılmak olmaz. Yemek molasından sonra Borçka’dan Klaskur köyüne doğru  yola çıkıyoruz. 12. Yy. başlarında Klaskur yaylasında çığ sonucu Atanoğlu deresinin önünün kapanması ile oluşmuş 1650 metredeki Başbakanlık koruma alanındaki muhteşem doğanın  içerisinde olan Borçka Karagöl’ü gezdikten Türkiye’nin ilk ve tek biyosfer alanı büyülü diyar Macahel’e doğru yola çıkıyoruz. Macahel’de ilk gideceğimiz yer Maral Şelalesi. Her biri anıt özelliğine sahip kestane, gürgen, kayın ağaçları arasındaki yürüyüşümüzü şelalenin güzel seyri ile sonlandırıyoruz. Dileyen misafirlerimiz ile merdivenlerden aşağıya iniyor, aşağı kısımları fotoğrafladıktan sonra aracımıza geri dönüyoruz. Maral ve Camili merkezlerdeki ahşaptan yapılmış tarihi ahşap camileri geziyoruz Bu bölgeye özgü  tamamen ahşaptan yapılmış pansiyonumuza yerleşiyor ve yemeğe kadar dinleniyoruz.  Akşam yemeği ve bol muhabbetli günün ardından günü tamamlıyoruz.

5.Gün Sabah pansiyonumuzda muhteşem bir manzaraya karşı kahvaltımızı yapıyoruz. Kahvaltımızı yaptıktan sonra pansiyonumuzdan ayrılıyoruz ve Murgul ilçesinde bulunan yeni keşfedilmiş Delikli Taş Şelalesine gidiyoruz. Görenleri büyüleyen saklı bir cennet olan bu yer, doğası henüz bozulmamış ender yerlerdendir. Şelale gezimizi tamamladıktan sonra artık göğe komşu topraklardan ayrılarak dönüş yoluna geçiyoruz. Bir dahaki turda buluşmak dileğiyle yolculuğumuz Trabzon Hava Limanında sona eriyor.

 

FİYATA DAHİL OLANLAR

Bütün ara transferler

Bütün konaklama

Ören yeri, müze ve milli park girişleri

Seyahat sigortası

Sabah kahvaltısı

Otelde -Akşam yemeği

Otelde -Rehberlik hizmeti

FİYATA HARİÇ OLANLAR

Otellerdeki ve yemeklerdeki tüm ekstralar

Dahillerde hizmetlerde belirtilmeyen tüm hizmetler

Kişisel harcamalar

Alkollü ve alkolsüz içecekler

TUR ULAŞIM BİLGİSİ

Trabzon Havalimanında siz değerli misafirlerimizi karşılıyoruz. Kara yoluyla ulaşım sağlayan konuklarımızı Rize Merkezde karşılıyoruz.

TUR HAKKINDA TAVSİYELER

Bilindiği gibi Karadeniz bölgesel olarak genellikle yağmurlu olup, geceleri oldukça serindir. Yanınızda yağmurluk getirmeniz şiddetle önerilir. Ayağınızda su geçirmez, bileği kavrayan bir ayakkabı olması önemlidir. Yürüyüşler esnasında malzemelerinizi ve yedek kıyafetlerinizi taşıyabileceğiniz küçük bir sırt çantası bulundurmanız, yürüyüşünüzü daha da konforlu hale getirecektir. Pansiyonlarımız  hijyenik yönden gayet temizdir. ♦ Yanınızdan hiç ayırmadığınız bir ilacınız varsa yanınıza alınız. ♦ Her yerde bulunmadığını düşündüğünüz ve mutlaka almak istediğiniz bir şey varsa mutlaka alınız. Yağmurluk ve hava serinleyince giyeceğiniz kazak, polar türü bir kıyafetinizi almanızı öneririz. ♦ Konaklamamız; bölgenin en iyi tesislerini kullanmaktayız. Zengin flora manzaralı pansiyonlarımız özel mimari tasarımları ile size seyir keyfi sunacaklar. ♦ Şirket araçları, Tecrübeli şoförlerimiz ulaşımımızı sağlayacaklardır.

Üyelerimize özel hizmetlerimizden faydalanabilmek için üye olun.

acenta