TUR ARAMA

Artvin Yaylaları Turu

Artvin Yaylaları Turu

 • Artvin Yaylaları Turu
 • Artvin Yaylaları Turu
 • Artvin Yaylaları Turu
 • Artvin Yaylaları Turu
 • Artvin Yaylaları Turu
 • Artvin Yaylaları Turu

TUR KODU : artvin01

Kolay Doğa Flora Fotoğraf Hiking Kültür Trekking Yayla Yürüyüş

TURUN ÖZETİ

 • Arhavi, Çifteköprüler- Mençuna şelalesi
 • Hatila vadisini seyirÇoruh vadisini
 • Borçka  Karagöl,   Macahel geçidi (Patzamta)
 • Heba Yaylası ( Xeba )
 • Beyazsu yaylası
 • Gorgit yaylası
 • Efeler Köyü
 • Mereta yaylası- Kuyruklu göl
 • Şavşat Karagöl
 • Arsiyan Boğa gölleri
 • Tibeti kilisesi ve Şavşat Kalesi

FİYAT

TUR PROGRAMI

Gün:1

Trabzonda karşılama saat 10:30, Artvin’e doğru hareket ve Arhavi, Çifteköprüler- Mençuna şelalesi- Dikyamaç köyü (Kamparna) müzesi. Lapera pansiyonda konaklama. Trabzon’dan Arhavi 2 saat sürmektedir, Kamilet Vadisi boyunca 20 dk sürecek araçla yolculuktan sonra bizi tüm ihtişamıyla ikiz taş köprüler karşılayacak. burada Kaçkar dağları’nın eteklerinden gelen iki güzel dere kavuşmaktadır. Buradan sonra 15. dk boyunca araçla oldukça dar bir yoldan dere boyunca ilerleyerek araç yolculuğunu sonlandırıp yarım saat orman yürüyüşü yaparak Mençuna Şelalesine ulaşacağız. Hava yağmurlu değilse şelaleye girilebilir. Aynı yolu kullanarak çifte köprülere geri dönüp bu defa farklı bir yola girip Dikyamaç (kamparna) Köyüne ulaşacağız. Kaçkarlar’a gülümseyerek bakan bu Laz köyünde bir köy müzesi bulunmaktadır.

Gün: 2

Artvin’e hareket, Genya dağı orman ve yayla yürüyüşleri, Hatila vadisini seyirÇoruh vadisini seyir ve Ata tepe. Akşam yine Lapera pansiyondayız. Genya Dağı Lapera Pansiyondan 1,5 saat sürmektedir, dağın çok farklı rotaları var fakat biz dağın doğuya bakan düşük rakımlı karma ormanlık yüzünden (600m) yükselmeye başlayarak dağın sırt hattına varacağız (2200m.). Burada tüm şehir manzarası  bize eşlik edecek ve oldukça şaşırtıcı görüntülerle karşılaşacağız. Artvin coğrafyasının ne kadar zorlu olduğuna tanık olacağız, vadi tabanından direkt iki bin metre yükselen dik yamaçlar arasındaki sevimli patikalarda olmak size başka şeylerle kıyaslanamaz duygular yaşatacak. Genya dağı yürüyüşleri tüm günümüzü dolduracak olmasına rağmen asla ne ormanlara ne vadilere ne de dağa doyamayacaksınız. Yürüyüş yolları sizi hiç yormayacak. Doğu ladini ve kayın başta olmak üzere karma ormanlardaki yoğun oksijen hücrelerinizi yenileyecek.

Gün:3 

Borçka  Karagöl,   Macahel geçidi (Patzamta) , oradan orman hattından Heba ( Xeba ) yaylası karagöl yayla evine geçiş ve gece karagöl yayla evinde konaklama.

Artık şehirlerden iyice uzaklaşma günü bu gün; önce ormanların kuytusundaki Borçka Karagöl’e bir merhaba diyeceğiz, göl Lapera Pansiyon’a kırk dk mesafededir. Gölün etrafını patika bir yol sarmaktadır, doğu ladini, kayın, kızılağaç, göknar, kestane, gürgen, akçaağaç, karayemiş ve ormangüllerinin yanı sıra onlarca çeşit bitki görmeniz sizi hiç şaşırtmasın. Buradan macahel geçidine doğru araçla tırmanarak macahel geçidinde küçük bir seyir molası vererek özel bir yola gireceğiz, bu yolun özelliği; en son sınır hattı çizilmeden önce xeba ve batuma bağlı köyler bu yolu yaylaya ulaşmak için kullanıyorlardı. Yol önceleri her ne kadar işlek olsa da günümüzde hiç kullanılmamaktadır, uzun zamandan sonra bu yoldan hep birlikte yürüyeceğiz. Yolun  yarısı ağırlıklı kayın olmak üzere karma ormandan oluşuyor ve aynı zamanda orman altı bitki örtüsü çok zengindir. Orman sınırı biter bitmez bizleri tertemiz alpin çayırları karşılayacak, havanın her durumunda farklı görsellikler sunan bu yerlerde yüzünüzde engel olamayacağınız bir tebessüm belirecek. gomnara- sadvarulo-korta sırt hatlarından çiçekler ve çayırlar arasında yürüdükten sonra tam da bu coğrafyalarla uyum sağlamış güzel insanların dağ evine varacağız. bu evde Saniye ablanın gürcü yemeklerini yerken parmaklarınıza  dikkat etmelisiniz. Burhan abinin konukseverliği sizi yolunuzdan edebilir. Patzamta’dan Xeba Yaylası’na olan bu rota direkt yürüyüşle 5 saat sürmektedir.

Gün: 

Heba ( Xeba ) yaylasından Beyazsu yaylası- ve Gorgite iniş ( katılımcıların fiziki durumlarına göre Beyaz sudan,  Yıldız gölü ve oradan Gorgit de yapılabilir) Gorgit yayla evinde konaklama.

Karagöl Yayla Evinden sonra 4 saat süren, kah tepeleri aşan kah sırtları çizen ve yamaçlara meydan okuyan dar patikalarla Beyazsu Yaylasına ulaşacağız,buradan yıldızgölü-gorgit yada direkt gorgit yaylasına ulaşacağız. Yıldız gölünden sonra gorgite ulaşmak için sürekli bir iniş yapmak gerekir, alpin çayırlarla ve beyaz kafkas gülleriyle kaplı bu hat kapalı havada çok tercih edilmez. Gölden gorgit yaylası bir buçuk saat sürmektedir. Gorgit Yayalasında etrafı dolaşarak bitki ve böcek fotoğraflamanız mümkündür. bu yaylaya araç yolu yapılmamıştır, otantik dokusunu koruyan nadir yerlerdendir. doğal yaşlı ormanlar arasında dolaşırken nefes aldığınızı hissedeceksiniz.

Gün:5

Gorgitten, Efelere iniş, Kayalar üzerinden Maral şelalesi- İremiti camii- dere keyfi ve akşamında Deda Ena pansiyonda geceleme.

Bu günün en güzel yolculuğu yola çıkar çıkmaz başlayacak ve 3 saat kesintisiz sürecek. doğal yaşlı ormanlar arsından efeler köyüne iniş yaptıktan sonra buradan geceyi geçireceğimiz Deda Ena( gürcü dilinde ana dil demek) pansiyona uğradıktan sonra Kayalar köyü üzerinden Maral köyü ve şelalesine ulaşacağız. Şelale keyfinden sonra dönüş yoluna girip İremiti caamiini ziyaret edeceğiz. Caminin sıra dışı mimarisi ilginizi çekecek. buradan efelere dönüş yoluna girerek efeler deresinde dere keyfi yapacağız.

Gün:6 

Uğur köye hareket – Mereta yaylası- Kuyruklu göl- Papart ormanları- Meydancık ve Kocabey köyünde geceleme.

Sabah erken saatlerde Uğur Köy’ü üzerinden Mereta’ya doğru araçla yola çıkacağız, her yere çok uzak bir yoldan 2,5 saat tırmanarak  Mereta yaylasına varacağız, yolda bazen inerek fotoğraf çekeceğiz, özellikle yaşlı kayınlara hayran olacaksınız. Mereta dan sonra 20 dk. lık bir araç yolculuğu ve 1 saatlik yürüyüşten sonra kuyruklu göle ulaşacağız. isteyen gölde yüzebilir.Göl dönüşünü tamamladıktan sonra 30 dk lık araç yolculuğu ile eşsiz güzellikteki Papart ormanlarına girip 3 saat orman yürüyüşü yaparak ciğerlerimize ve gözlerimize bir karnaval yaşatacağız.bunun sonunda araçlara binip biraz dinlendikten sonra ayaklarınızı çıkartmak isteyeceğiniz büyük çayırlıklarda bir buçuk saatlik bir yürüyüş yapacağız, yürüyüş esnasındaki güzellikler size zamanı unutturacak. ve diğer sürprizlerle birlikte akşama Kocabey Köyün’e varacağız.

Gün:7 

Kocabey köyünden, Şavşat Karagöle hareket, oradan Arsiyan’a hava durumuna göre; hava iyi ise Arsiyan Boğa gölleri, hava kapalı ise Balıklı göl gezisi. Akşamında yine Laşet’te geceleme.

köyden yine erken saatlerde hareket ederek 40dk lık araç yolculuğundan sonra şavşat karagöle varacağız. göldeki gezintiden sonra 1 saatlik yeniden bir yolculukla Arsiyan’a ulaşacağız. buradan da bir buçuk saat yürüyüş yaparak boğa güllerine varacağız, yürüyüş sırasında eliniz deklanşörde olsun. Arsiyan Yaylalarının içinden geçerken kavruk yüzlü çocuklar selamlayacak bizleri. Hava yağışlı olursa Balıklı göl gezintisi, Tibeti kilisesi ve Şavşat Kalesi gezisi yapacağız. köyün festival tarihleri(sahara fesativali) genellikle bu tarihlerde yapılmaktadır, festivalin gerçekleşmesi durumunda yanı başımızdaki bu festivali de ziyaret edebiliriz.

Gün:8 

Rize otogarına veya Trabzon hava limanına kadar  bir dahaki gezimizde buluşmak üzere uğurluyoruz.

 Bir daha ki turda buluşmak üzere ,,,,,ayrılıyoruz.

FİYATA DAHİL OLANLAR

♦ Lüks Aracımız İle Ulaşım İmkanı
♦ Gece Yayla ve Şehir Otellerinde Konaklama
♦ Sabah Kahvaltısı / Otelde
♦  Akşam Yemeği
♦ Profesyonel Rehberlik Hizmeti
♦ Maral Şelalesi Transfer Ücreti
♦ Acentamızın Hediyesi
♦ Araç içi sıcak ve soğuk içecekler
♦ Milli Park Giriş Ücretleri
♦ 1618 No'lu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası
♦ Çevre ve Ören Yeri Gezileri
♦ Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri ( Türkiye ve Gürcistan'da )
♦ Yurtdışı Çıkış Harcı

FİYATA HARİÇ OLANLAR

 • Öğle yemekleri
 • Otellerdeki ve yemeklerdeki tüm ekstralar
 • Dahillerde Hizmetlerde belirtilmeyen tüm hizmetler
 • Kişisel Harcamalar

TUR ULAŞIM BİLGİSİ

Trabzon Hava Limanı’nda siz değerli misafirlerimizi karşılıyoruz. Kara yoluyla ulaşım sağlayan konuklarımızı Rize Merkezde karşılıyoruz.

TUR HAKKINDA TAVSİYELER

Bilindiği gibi Karadeniz bölgesel olarak genellikle yağmurlu olup, geceleri oldukça serindir. Yanınızda yağmurluk getirmeniz şiddetle önerilir. Ayağınızda su geçirmez, bileği kavrayan bir ayakkabı olması önemlidir. Yürüyüşler esnasında malzemelerinizi ve yedek kıyafetlerinizi taşıyabileceğiniz küçük bir sırt çantası bulundurmanız, yürüyüşünüzü daha da konforlu hale getirecektir. Pansiyonlarımız  hijyenik yönden gayet temiz olup, dağ ortamında olduğundan lüks bir ortam ve hizmet beklenmemelidir. Odalar 2’şer kişiliktir. Yemekler yöreye ait olup, fikstir. çay limitsiz, su tamamen doğaldır. Öğlen yemekleri kumanya olarak tarafımızdan karşılanacaktır.

Üyelerimize özel hizmetlerimizden faydalanabilmek için üye olun.

acenta